16-05-2025

Boekpresentatie bij gedenksteen voormalige synagoge in Veenendaal

Bij de gedenksteen aan de Synagogestraat in Veenendaal is vandaag 16 mei het eerste exemplaar van het boek Herinneringen aan de Synagoge en het Suikervat te Veenendaal overhandigd aan burgemeester Gert-Jan Kats.

De overhandiging werd verricht door Johan van den Essenburg, namens Tomorrow, en markeert het resultaat van jarenlang historisch onderzoek door auteur Leen Boot. Het boek is tot stand gekomen in samenwerking met Tomorrow en de Historische Vereniging Oud Veenendaal en biedt een waardevolle terugblik op een belangrijk, maar vaak vergeten deel van de plaatselijke geschiedenis.

De locatie van de presentatie was symbolisch: de gedenksteen herinnert aan de synagoge die ooit het hart vormde van de Joodse gemeenschap in Veenendaal. Deze synagoge, oorspronkelijk gelegen aan het Verlaat, werd in 1852 in gebruik genomen en is in 1967 afgebroken.

Met dit boek wordt niet alleen het verhaal van de synagoge levend gehouden, maar ook dat van het ‘Suikervat’, een andere historische plek in Veenendaal die diepe sporen in het collectieve geheugen heeft achtergelaten.

Het boek is uitgegeven in beperkte oplage en is te koop bij het documentatiecentrum van de Historische Vereniging Oud Veenendaal het boek kost € 25,00.